Gorące wiadomości

Ruszyła kampania rekrutacyjna na rodziny zastępcze

Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT wraz z Urzędem Miasta St. Warszawy rozpoczął kampanię rekrutacyjną propagującą ideę opieki zastępczej. Organizatorzy rekrutacji liczą, że dzięki podjętym działaniom komunikacyjnym, uda się im wypromować rodzicielstwo zastępcze jako satysfakcjonujący i twórczy zawód oraz rekrutować kolejne osoby, predysponowane i gotowe podjąć się opieki nad czekającymi na nią dziećmi. Akcja informacyjna ma charakter ogólnopolski, natomiast rekrutacja dotyczy przede wszystkim Warszawy i jej okolic.

„Brak wystarczającej wiedzy na temat opieki zastępczej oraz szereg stereotypów i barier społecznych powoduje, że mimo wsparcia oferowanego przez PORT, zaangażowania szeregu jednostek, działających w imieniu Urzędu Miasta, a także wprowadzanych zmian systemowych wciąż brakuje kandydatów na opiekunów zastępczych” – o potrzebie promocji rodzicielstwa zastępczego mówi Włodzimierz Paszyński, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Dlatego w ramach ruszającej kampanii do rodzicielstwa zastępczego zachęcać będą m.in. ogłoszenia rekrutacyjne, plakaty, ulotki i inne rodzaje komunikacji.

„O opiece zastępczej bez wahania mogę powiedzieć, że to najbardziej twórczy zawód świata. Moim marzeniem jest, by każde dziecko w Polsce miało równe szanse na życiowym starcie. Rodziny zastępcze otwierają takie szanse przed setkami dzieci, dając im możliwość dorastania w ciepłym, pełnym zrozumienia i miłości domu, co jest konieczne do prawidłowego rozwoju młodego człowieka” - mówi Małgorzata Foremniak, Przyjaciel kampanii. „Mam nadzieję, że ta akcja pomoże przekonać wiele wrażliwych i energicznych osób do tego, że mogą spełnić się, podejmując się tego twórczego i jednocześnie niezwykle odpowiedzialnego zadania” – dodaje aktorka.

Rodzina zastępcza jest formą opieki nad dzieckiem częściowo lub całkowicie pozbawionym opieki rodzicielskiej, zapewniającą mu dorastanie w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Jest alternatywą dla domów dziecka, gwarantującą właściwe warunki rozwoju, przy równoczesnym nacisku na utrzymywanie relacji dziecka z rodziną biologiczną. Dzięki regulacjom prawnym opieka zastępcza to już nie tylko misja i wyraz dobroci serca, ale także prawdopodobnie najbardziej szlachetny i kreatywny zawód świata. Poza wynagrodzeniem rodziny zastępcze zawodowe mogą także korzystać z konsultacji prawnych, pedagogicznych i psychologicznych. Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT, powołany w zeszłym roku przez Urząd m. st. Warszawy, oferuje kompleksowe wsparcie dla rodzin zastępczych – od momentu rekrutacji chętnych do zawodu opiekuna zastępczego, poprzez pomoc w codziennej pracy z dziećmi, delegowanie wolontariuszy, wspierających rodziców, aż po spotkania z psychologami, czy grupy wsparcia itp.

„Opieka zastępcza to prawdziwa praca z misją. Niełatwa, lecz dająca ogromne poczucie spełnienia i satysfakcji. Dzieci trafiające do rodzin zastępczych zwykle dużo przeszły, często brakuje im prawidłowych wzorców, ponieważ wiele z nich urodziło się i wychowywało w rodzinach, które z różnych przyczyn nie mogły lub nie umiały im tego dać. Szansą na przyszłość jest dla nich przebywanie w otoczeniu pełnym akceptacji, szacunku oraz fachowej opieki. Rodzina zastępcza to sposób na ich swoistą uczuciową odbudowę oraz odzyskanie równowagi i poczucia bezpieczeństwa. Rozpoczęta dziś rekrutacja ma na celu znalezienie osób, które mają chęć, czas i możliwości, by stać się opiekunami zastępczymi” - mówi o kampanii Sylwester Soćko, dyrektor OWROZ PORT.

Kto może zostać opiekunem zastępczym? Nie istnieje jeden właściwy model opiekuna zastępczego – może nim zostać każdy, kto przede wszystkim odczuwa taką potrzebę, dysponuje czasem i chęcią do pracy z dziećmi. Wspólną cechą łączącą rodziny zastępcze jest wrażliwość, zrozumienie indywidualnych potrzeb dzieci i entuzjazm. „Naszym pragnieniem jest sprawiać, aby dzieciaki, które nie zaznały szczęścia i ciepła domowego, mogły je u nas poczuć. W naszych sercach jest mnóstwo miejsca dla dzieci zagubionych, przestraszonych i smutnych. Chcemy pokazać im, że problemy są po to, by je rozwiązywać” - mówi Agnieszka Ruczkowska, która wraz z mężem Marcinem tworzy rodzinę zastępczą dla małego Kacpra. Oprócz zaangażowania i szczerych chęci, mile widziane jest wcześniejsze doświadczenie w pracy z dziećmi czy posiadanie wykształcenia pedagogicznego, psychologicznego, socjologicznego lub medycznego.

W krajach Europy Zachodniej opieka zastępcza jest od wielu lat uznawanym, prawnie usankcjonowanym zawodem, dającym dzieciom szansę na zrównoważony rozwój w sprzyjających warunkach oraz uniknięcie konieczności przebywania w domu dziecka. Akcja rekrutacyjna OWROZ PORT ma za zadanie pozyskać kandydatów do roli opiekunów zastępczych. PORT zajmie się procesem ich kwalifikowania, szczegółowymi szkoleniami osób przyjętych do programu, a po przyjęciu dziecka do rodziny będzie sprawował nad nimi dalszą opiekę organizacyjną i specjalistyczną.

Ośrodek prowadzi jednocześnie kampanię rekrutacyjną, poszukując wolontariuszy wspomagających rodziny zastępcze w opiece nad dziećmi. Wolontariusze poszukiwani są po to, by odciążyć opiekunów zastępczych w codziennych obowiązkach oraz do pomocy dzieciom w nauce. Wolontariusze objęci będą specjalnym programem szkoleniowym, nadzorem merytorycznym, pedagogicznym oraz psychologicznym psychoterapeutów z Ośrodka PORT.

W ramach kampanii rekrutacyjnej do podjęcia zawodu opiekuna zastępczego, jako najbardziej twórczej profesji, zachęcać będą plakaty, ulotki, ogłoszenia rekrutacyjne, komunikacja w internecie oraz wsparcie PR. Na potrzeby akcji modyfikacji uległa strona www.port-naszdom.pl, na której można znaleźć szereg wyczerpujących informacji na temat idei rodzicielstwa zastępczego, wymogów stawianych kandydatom na opiekunów zastępczych, kolejnych kroków w procesie rekrutacji, relacji rodzin zastępczych i danych kontaktowych do ekspertów organizatora akcji – Ośrodka Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT.

Ośrodek Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT został powołany przez Towarzystwo Nasz Dom w listopadzie 2008 roku, we współpracy z Urzędem Miasta st. Warszawy. Powstał w odpowiedzi na potrzeby opiekunów zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka w Warszawie. Celem istnienia PORTU jest stałe podnoszenie jakości opieki zastępczej oraz pomocy rodzinom dzieci. PORT zatrudnia koordynatorów, którzy wspierają rodziny zastępcze w codziennych problemach związanych z zaspokajaniem indywidualnych potrzeb dzieci i pracą nad pojednaniem rodzin. Ośrodek zapewnia równie pomoc specjalistyczną o charakterze psychologicznym, jak równie koordynuje pomoc dla rodzin zastępczych korzystając z zasobów pomocy specjalistycznej dostępnej w Warszawie. PORT swoje wsparcie kieruje do zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka oraz rodzin zastępczych niespokrewnionych, mieszkających w Warszawie.

Ośrodek współpracuje z Urzędem Miasta St. Warszawy i Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie.



Rodzinne formy opieki zastępczej – podstawowe informacje


Rodzina zastępcza jest formą opieki nad dzieckiem, które z różnych przyczyn nie może dalej przebywać ze swoimi rodzicami. Jest to najbardziej zbliżona do rodziny naturalnej forma wychowania. Dziecko wychowujące się w takiej rodzinie ma szansę dorastać w środowisku bliższym życiu rodzinnemu i społecznemu niż ma to miejsce w domach dziecka. Podstawowym celem rodzinnej opieki zastępczej jest zabezpieczenie dziecka przed zaniedbaniami, doznawaniem krzywdy oraz zapewnienie mu właściwych warunków rozwoju, wpajanie właściwych postaw społecznych, a nade wszystko praca na rzecz powrotu dziecka do rodziny biologicznej.

Roli opiekuna zastępczego mogą podjąć się zarówno krewni dziecka (rodzina zastępcza spokrewniona), jak i osoby niespokrewnione, posiadające odpowiednie przygotowanie. Niespokrewnione z dzieckiem, zawodowe rodziny zastępcze stanowią szczególną formę pieczy zastępczej i dzielą się na rodziny:
  • wielodzietne (umieszcza się w nich nie mniej niż troje i nie więcej niż sześcioro dzieci w tym samym czasie, w szczególnych przypadkach liczba dzieci może być większa, np. liczne rodzeństwo)
  • specjalistyczne (pomagają dzieciom, które mają problemy zdrowotne lub społeczne, dla których konieczna jest szczególna opieka i pielęgnacja - mogą przyjąć nie więcej niż troje dzieci)
  • o charakterze pogotowia rodzinnego (umieszcza się w nich nie więcej niż troje dzieci na pobyt okresowy, do czasu unormowania się sytuacji życiowej dziecka, jednak nie dłużej niż na 12 miesięcy, w szczególnych przypadkach okres ten może być przedłużony do 15 miesięcy).

Rodziną zastępczą mogą być małżonkowie, jak również osoby samotne, jeśli:
  • dają rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej,
  • mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
  • korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
  • nie są lub nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, nie są ograniczeni we władzy rodzicielskiej ani też władza rodzicielska nie została im zawieszona,
  • wywiązują się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich taki obowiązek z mocy prawa lub orzeczenia sądu,
  • nie są chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim,
  • mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania,
  • uzyskały pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej.

Po spełnieniu wyżej wymienionych warunków, kandydaci na rodziny zastępcze powinni ukończyć odpowiednie szkolenie, przygotowujące ich do bycia profesjonalnymi opiekunami zastępczymi.

Jak zostać opiekunem zastępczym?

Pierwszym krokiem, w procesie kwalifikacji kandydatów na rodziny zastępcze, jest zgłoszenie się do Ośrodka (np. PORT) lub do miejskiego czy powiatowego centrum pomocy rodzinie. Licencjonowani trenerzy reprezentujący te instytucje, w oparciu o specjalny program szkoleniowy (w przypadku Ośrodka PORT jest to PRIDE) przeprowadzają serię warsztatów. Głównym celem szkolenia jest nauczenie kandydatów umiejętności niezbędnych do pracy z dzieckiem, które w wyniku różnych zdarzeń losowych nie może wychowywać się w rodzinie naturalnej. Podczas warsztatów główny nacisk kładzie się na nauczenie kandydatów:
  • umiejętności opiekuńczych
  • zaspokajania potrzeb rozwojowych dzieci;
  • podtrzymywania więzi z rodziną biologiczną dziecka;
  • w jaki sposób można ułatwić dziecku nawiązywanie trwałych i bezpiecznych więzi;
  • pracy w profesjonalnym zespole.

Dziecko trafia do rodziny zastępczej w wyniku orzeczenia sądu lub na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej między rodziną zastępczą a dyrektorem miejskiego lub powiatowego centrum pomocy rodzinie.

Stan prawny

Od kilku lat środowiska zawodowe pracują nad zmianami legislacyjnymi, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zastępczej. W tej chwili kwestie rodzicielstwa zastępczego regulują poniższe akty prawne:

  • Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593, nr 99 poz. 1001),
  • Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 18 października 2004 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. z 2004 r. Nr 233, poz. 2344),
  • Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie udzielania pomocy na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki oraz zagospodarowanie (Dz. U. z 2005 r. Nr 6, poz. 45),
  • Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 5 listopada 2004 r. w sprawie określenia zryczałtowanej kwoty na utrzymanie dziecka oraz stawek na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 245, poz. 2461 ze zm.)


Gdzie szukać informacji na temat rodzicielstwa zastępczego?

Na wszelkie pytania dotyczące rodzinnych form opieki zastępczej odpowiedzą koordynatorzy i terapeuci z Ośrodka Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT. Kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-16:30 pod numerem telefonu: (22) 834 34 57.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy także na stronę www.port-naszdom.pl, na której znajduje się więcej informacji na temat idei opieki zastępczej.

Opublikowano: 2009-12-01

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz