Gorące wiadomości

Niezdrowy pociąg do masy mięśniowej

Także mężczyźni pod naciskiem mediów potrafią zaszkodzić swojemu zdrowiu dla lepszego wyglądu, a konkretnie - bardziej efektownych mięśni - mówiono na nowoorleańskim zjeździe American Psychological Association.
Kobiety od dziesięcioleci muszą się zmagać z wyidealizowanym wizerunkiem kobiecego ciała, którego ucieleśnieniem są wychudzone modelki, czasami wyszczuplane komputerowo na zdjęciach. Mimo kampanii mających walczyć z uprzedmiotowieniem kobiety, jedyne, co się zmienia, to rosnąca tendencja do uprzedmiotowienia również mężczyzn.

Jak wynika z badań profesor psychologii Tracy Tylki z Ohio State University, mężczyźni - podobnie jak namawiane do ciągłego odchudzania kobiety - są bombardowani przez media wizerunkami wyidealizowanych, muskularnych modeli i widzą, że im nie dorównują. Czują presję, by wyglądać tak samo, co może prowadzić do zaburzeń odżywiania, stosowania sterydów i spędzania większości wolnego czasu w siłowni. Profesor Tylka przeprowadziła badania na 285 studentach college'u. Pytała ich, jak dużą presję do powiększania muskulatury odczuwają ze strony rodziny, przyjaciół, partnerów i mediów. Zgodnie z przewidywaniami, im większa była ta presja, tym bardziej wierzyli, że muszą stać się muskularni i szczupli - tylko u osoby szczupłej rzeźba mięśni jest dobrze widoczna.

Im bardziej byli niezadowoleni, tym częściej starali się to zmienić i popadali w nowe problemy - zajęcia na siłowni kolidowały z innymi dziedzinami życia, myśleniu o stosowaniu sterydów, a zamiast się zdrowo odżywiać, jedli głownie wysokobiałkowe odżywki. Jak zauważa Tylka, jest różnica między osobami świadomie ćwiczącymi dla zdrowia i zdrowo jedzącymi, a takimi, którym pod presją innych zależy tylko na "powiększeniu masy mięśniowej".

Źródło: Onet.pl


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz