Gorące wiadomości

Minister pracy usuwa usterki w ustawie o zawodzie psychologa

Być może uda się poprawić błędne zapisy ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, zanim ustawa wejdzie w życie. Minister pracy i polityki społecznej podjął prace nad nowelizacją ustawy. Projekt nowelizacji ustawy został zaakceptowany w dniu 20 listopada przez Radę Ministrów i w pakiecie ustaw trafi do Sejmu.

Projekt nowelizacji usuwa największe błędy ustawy, m.in. zapisy sprzeczne z prawem UE. Prawo unijne stanowi bowiem, że osoba dopuszczona do zawodu w dowolnym kraju UE, posiada prawo do jego wykonywania także w każdym innym kraju członkowskim. Tymczasem ustawa nakładała na polskich psychologów liczne, dodatkowe obowiązki, których nie mieliby obcokrajowcy, czy Polacy, którzy ukończyli studia psychologiczne za granicą, pragnący wykonywać ten zawód w Polsce.

Projekt nowelizacji dopuszcza do udzielania pomocy psychologicznej także osoby bez wykształcenia psychologicznego. Wiadomo bowiem, że pomocą psychologiczną zajmują się nie tylko psycholodzy, a także lekarze psychiatrzy, absolwenci resocjalizacji, pedagodzy, czy specjaliści i instruktorzy psychoterapii uzależnień

Minister pracy proponuje także, by przynależność do samorządu była dobrowolna. Oznacza to, że psycholog nie miałby obowiązku opłacać składek na działalność samorządu zawodowego, żeby mieć prawo wykonywać swój zawód. Dobrowolność przynależności oznacza, że można wykonywać zawód psychologa pozostając poza samorządem, a więc nie trzeba opłacać składek na działalność organizacji, jeśli uznajemy ją za niepotrzebną. Jednocześnie samorząd zawodowy psychologów traci tym samym możliwość koncesjonowania i ograniczania dostępu do zawodu, czy utrudniania startu zawodowego młodym absolwentom psychologii.

Została także zlikwidowana niepotrzebna i kosztowna Komisja Ekspertów, której działalność musiałby finansować samorząd zawodowy ze składek swych członków.

Wykreślono artykuł mówiący o obowiązku kształcenia podyplomowego psychologów oraz kto i na jakich zasadach ma prawo prowadzenia tego kształcenia. Dzięki temu psycholodzy będa sami decydować o tym, gdzie, w jakim zakresie i za jaką cenę będą podnosić swoje kwalifikacje. Samorząd nie będzie miał prawnych możliwości, by narzucić psychologom obowiązek udziału w niepotrzebnych im, odpłatnych szkoleniach, grożąc im w przypadku sprzeciwu odebraniem prawa do wykonywania zawodu.

Usunięto także administracyjne utrudnienia, zmuszające psychologów do zgromadzenia pięciu różnych dokumentów i zezwoleń, by otworzyć gabinet psychologiczny. Jednocześnie samorząd zawodowy został pozbawiony narzędzi prawnych, pozwalających mu metodami administracyjnymi ograniczać konkurencję w tym zawodzie.

Wykreślono też najbardziej kontrowersyjny zapis, stanowiący, że osoba, która świadczy usługi psychologiczne, nie mając prawa wykonywania zawodu psychologa, podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny. Tym samym ksiądz, który udzielałby porad swoim parafianom, czy nauczyciel, pocieszający zestresowanych uczniów – nie będzie ścigany przez prokuratora za udzielanie nielegalnej pomocy psychologicznej.

Przeciwko projektowi nowelizacji stanowczo protestuje Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Stanowisko Towarzystwa zaprezentowano na stronie http://www.ptp.psychologia.pl/ustawa/ustawa_news.htm.

Zobacz też dział "Kontrowersje", temat: Ustawa o zawodzie psychologa.

Źródło: inf. wł.


Zobacz więcej wiadomości



Żaden Czytelnik nie napisał jeszcze swojego komentarza. Napisz swój komentarz